ÖkoUUS!

Veinipudeli tootmine on keskkonnale koormav, ent seda mõju saab vähendada

Veini on aastasadu pakendatud klaaspudelitesse. Neid on mugav sulgeda, et vein saaks segamatult küpseda, samuti hea transportida ja kasutada. Lisaks on neil loomulikult esteetiline välimus.
Aga mida aeg edasi, seda rohkem on hakatud tähelepanu juhtima toodete ja pakendite valmistamise keskkonnamõjudele. Ka klaaspudelite tootmine pole just kõige loodussõbralikum protsess.
Noored õpilasfirmast Clare proovivad tõsta teadlikust klaaspudelite ühekordse kasutamise ökoloogilise jalajälje suurusest ning olla eeskujuks selle vähendamisel.

Loe edasi 0 arvamust
Piirkond

Kuninglikud veinid mägede jalamilt

Piemonte veinipiirkond lömitab täiesti mitte-kuninglikult Alpide jalge ees – nood ümbritsevad tema põhja- ja läänekülge ning moodustavad loodusliku piiri Provence’iga Prantsusmaal. Piirkonnast lõunas asub Apenniinide põhjapoolne serv. Need madalad rannikumäed eraldavad Piemontet kitsast Vahemere-äärsest naabrist Liguuriast – Piemontel endal merepiir puudub. Mäestikud omavad Piemonte jaoks suurt tähtsust – neil on oluline osa piirkonna veinikasvatuse jaoks soodsas kliimas ning läbi ajaloo on nad pakkunud kaitset välisvaenlase vastu, kuid õnneks siiski mitte piisavalt, sest koos prantslaste korduva invasiooniga jõudsid Piemontesse ka arenenud veinitehnoloogiad. Prantslaste mõju on tuntav muuski – prantsusepäraseid sõnu täis pikitud kohaliku dialekti kõla erineb itaalia keelest kardinaalselt.

Loe edasi 0 arvamust
Veini ABC

Sitsiilia ABC

Sitsiilia pinnamood on mägine, üle kogu saare domineerib Euroopa kõrgeim (3330 m) tegevvulkaan Etna, mis jõulise maamärgina on pea kõikjal saarel tajutav ühtaegu lähedal ja kaugel olevana.
Võrreldes muu Itaaliaga on siin suurem tähtsus põllumajandusel (3,52% SKT-st vs Itaalia keskmine 1,84%), eriliselt oluline on tsitrusekasvatus – Sitsiilia annab arvestatava osa maailma sidruni- ja apelsini­toodangust. Ülisoodsad kliimatingimused ja taimekahjuritele ebasobiv vulkaaniline pinnas teevad Sitsiiliast veinikasvatuse paradiisi (võimaldades kohati kultiveerida omajuurseid Phylloxera-eelseid taimi mahedalt), mis vastuokslikult mõjutas läinud sajandi lõpus veinide kvaliteeti negatiivselt – viina­marju oli liiga lihtne kultiveerida ning kiusatus saada suurt saaki käis üle kõige.

Loe edasi 0 arvamust