Üks Prantsuse klassikalisi sorte. Tuntud ka kui Feinburgunder ja Morillon Austrias. See sort on tuntuim valge veini mari nii Prantsusmaal kui mujal ja teatud ka kui üks 16 otsesest iidse Pinot ja Gouais Blanc’i ristandi järeltulijast. Vahetevahel eksitavalt nimetatud ka kui Pinot Chardonnay Mâcon’i ja Chablis’ piirkonnas. Teised kohalikud nimed eri Prantsusmaa regioonides on Aubaine, Auvernat, Beaunois, Epinette Blanche, Petite Sainte-Marie ja Weisser Clevner.
Ülitähtis sort Bourgogne ja Chablis’ suurte valgete veinide valmistamisel ja loomulikult oluline komponent kõrgklassi šampanjades. Seal, nagu ka teistes jahedates piirkondades on ta puuviljase karakteriga – õun, sidrun, tsitruselised, teisesed lõhnad võivad olla tammised, vanillised või malolaktilisele fermentatsioonile viitavalt kooresed-võised.
Väga tähtis mari ka Languedoc’is, Beaujolais’s ja Savoie’s ning suurepäraste Alsace’’i crèmant’ide koosseisus. Kasvatatakse laialdaselt kõikjal maailmas, kuna on keskvalmiv ja mitmekülgne mari. Õitseb varakult, on küllaltki külmakindel, samas vastuvõtlik mädanikele. Säilitab oma puuviljase särtsakuse ka kuumadel aastatel.

Related Entries