Kuidas tuli mõte Ukrainast veine tuua?

Oleme juba mõnda aega tegelenud veinide ühistellimuste korraldamisega. Korra kuus kogume mõne järgmise meie jaoks huvitava veinipiirkonna veinide tellimused kokku ja organiseerime veinide kohaleveo ning tellijatele toimetamise.

Kes meie?

Mina ja minu sõber Juhan. Alates 2021. a. algusest on meil ka firma Veiniekspress OÜ, mille kaudu kauba seaduslikult maale toome ja maksud maksame.

Ja iga kuu on mingi uus koht, kust veine hankida?

Jah! Äsja tõime veine Ungari Villány’ist. Valikus on olnud ka Vinho Verde’d, Rhône’i oru ja Rioja veinid, portveinid, Bairrada ja Dão, Veneto ja Alentejo.

OK sellest kõigest ma saan aru, aga lisaks näen ma veel näiteks piirkonda nagu Manchuela? Jäite ellu?

Muidugi. Oluline on ju pakkuda midagi uut ja huvitavat. Mõistagi maitseme me tellimust ette valmistades näidised läbi ja neid veine millesse me ei usu me tellimusse ei pane! Oled ise Manchuela veine maitsnud?

Khmm, väga hea küsimus… Aga räägime parem Ukrainast.

Kõik on ju lihtne. Seal on sõda ja nad vajavad tuge. Ainus meie võimuses olev toetuseavaldus oli Ukrainast veinide ostmine ja huvilistele pakkumine. Nii asusimegi mõtet teostama.

Hüppasite autosse ja kihutasite kohale?

Hull oled või? Esmalt ikkagi otsisime välja veinimajade kontaktid ja leppisime nendega midagi kokku. Seejärel tegelesime kaubaveoks sobiliku bussi otsimisega. Rendimasinat võtta ei saanud, sest sõja tõttu ei ole keegi nõus masinat Ukraina pinnal kindlustama. Saime bussi hoopis ühe hea tuttava käest. Mõistagi olime ühenduses ka Mondoga ja võtsime Ukrainasse kaasa nende humanitaarabi, tatart ja mähkmeid.

Ja siis, põrutasite kohe Odessa alla, Bessaraabiasse välja, lähemal ju veini ei tehta?

Sa ikka pead meid hulludeks. Tegelikult on olemas üks Ukraina nurgakene, kus sajandeid on veini tehtud ja see on hoopis lähemal. Sinna, Taga-Karpaatiasse, läksimegi.

No muidugi, see 1945. a. Stalini poolt Ungarilt röövitud maakild ei tule kohe pähegi.

Sealt Taga-Karpaatiast leidsime kaks veinimaja, Chizay ja Stakhovsky. Kuid kolmas, Beykush, on Musta mere kaldal linnulennult umbes poolel teel Mõkolaivist Odessasse. Päris Bessaraabia asub siiski Odessast lääne pool.

Aga seal Mõkolaivi ja Odessa vahel mere ääres käib ju pommitamine, kuidas sealt veinid kätte saite?

Õnneks oli Beykushi veinimaja aktiivselt oma veine pudeldanud ja pärast seda, kui istandikke tabasid raketid, vedasid nad igaks juhuks oma valmistoodangu Taga-Karpaatiasse varjule.

Kuidas reis oli?

Üldpildis jäid silma Eestit, Lätit ja Leedut kaunistavad Ukraina lipud ja Poola teedel vuravad pikad sõjaväekolonnid. Ukraina piiril on põgenike vastuvõtuks telgid ja abistajad. Üle piiri liikumiseks tuleb tunde oodata, sest liiklus on tavakohasega võrreldes mitmekordistunud, nagu ka turvameetmed.

Ukraina poolel on asjad täbaramad. Bensiinijaamad on üldiselt kinni, vaid mõnes on mingeid jääke müügil. Sõja tõttu on piiratud restoranide ja baaride tööaeg. Kõikjal on sõjaga seotud plakatid, kus kutsutakse ühinema relvajõududega või saadetakse okupante õigesse kohta.
Eestlasi võeti väga lahkelt vastu. Seal on kõik näinud tabeleid, kus meie toetus neile on inimese kohta väga kõrge.

Aga Ukraina veinimajade seisund?

See on tegelikult väga raske. Eriti muidugi sõjatsooni jäänud aladel. Neid pommitatakse, inimesed on saanud surma nii veinimäel kui ka veinikeldris. Ka rindele läinud veinivalmistajaid on hukkunud.

Rindest kaugemal jagub samuti probleeme. Eeskätt muidugi oskuslike töökäte nappus ja müügikanalite kokkuvarisemine. Kohalikud tipp-tegijad on ju keskendunud kohalikule turule, eeskätt Kiievi ja teiste suurlinnade restoranidele ja vinoteekidele. Need on hetkel suletud või puruks pommitatud.

Valmistoodangu jaoks ei leidu enam pudeleid. Kiievi lähedal paiknenud pudelitele spetsialiseerunud klaasitehas pommitati märtsis puruks. Nüüd peab pudeleid hankima välismaalt. Alustuseks leiti neid Moldovast.

Mida siis kohapeal nägite?

Käisime külas Stakhovsky veinimajas, mille omanik Sergiy Stakhovski on Ukraina parim tennisemängija. Ta oli just naasnud Kiievi kaitsmise operatsioonilt ja tutvustas meile rõõmuga oma veine ja istandikke, mis asuvad Karpaatide jalamil endise kullakaevanduse kohal. Pikalt Bordeaux’s tennisega tegelenud Sergiy ise palju alkoholi ei tarbi, kuid veinihuvi on tal tõsine ja oma auhinnarahad on ta investeerinud veiniistandike rajamisse ja veinikeldrisse, kus vein valmib prantsuse veinimeistri käe all.

Tema juures kohtusime ka ühe Ukraina põnevaima veinimaja, Beykushi, esindajaga. Nad on eksperimenteerijad, kes kasvatavad Musta mere kaldal Ukrainas tavakohaste sortide (Chardonnay, Rkatsiteli, Riesling, Sauvignon Blanc, Merlot, Cabernet Sauvignon, Saperavi, Pinot Noir) kõrval ka kohalikele seninägematuid sorte nagu Alvarinho, Timorasso, Tempranillo, Malbec ja Pinotage ning igivana Bessaraabia sorti Telti Kuruk.

Külastasime ka Taga-Karpaatia suurimat tootjat Chateau Chizay. Mille ajaloolised veinikeldrid on suurejoonelised ning vein traditsioonilisem ja taskukohasem. Parimad veinid olid mõistagi kohalikest (loe Ungari) sortidest Czerszegi Fűszeres ja Furmint. Neist esimesest valmib vahuvein mille nimes on sordi nimi läbi kirillitsa taas latiniseeritud kui Chersegi (aga täpselt nii see ungarikeelse nime esimene pool hääldubki ja teine pool on ajaloo prügikastis). Furmint annab lähinaabruse Tokaji vana kooli esindajatega võrreldava tulemuse. Oma valikusse võtsime ka nende punase Cuvée, milles on Cabernet Sauvignon, Merlot ja Pinot Noir.

EV suursaadik Ukrainas Kaimo Kuusk, kes on kohaliku elu ja veinidega hästi kursis, hindas veinivaliku taset väga heaks ja soovitas lisaks proovida ka Užgorodis valmivaid Tisa ja Karpati brändisid.

Võtsite oma valikusse? Kas neid saab siis osta või?

Just nii, meie tegevusmudelile vastavalt mõistagi. Kokku valisime välja kaksteist erinevat veini, mida saab tellida 6 pudeliste kastide kaupa. Aga seekord tegime ka väikese erandi ja pakume Stakhovski punaste ja Beykushi valgete veinide segakaste, kus on mõlemal juhul 3 x 2 pudelit.
Täpsemat valikut näete meie kodulehelt https://veiniekspress.ee/

Tellimuste vastuvõtt lõpeb 09.05.22. Mõni nädal hiljem on teil veinid käes ja Ukraina veinimeistrid saavad oma väljateenitud toetuse kätte. Kõik võidavad!

VINE proovis nelja veini kahelt tootjalt:

Beykush Артанія Біле 2020

Chardonnay, Chenin Blanc, Rkatsiteli, Riesling

Väga laia sordivalikuga, aga kenasti koostatud kompositsioon. Väga hea hape ilmselt tänu Riesling’ile ja Chenin Blanc’ile. Meenutab stiililt veidi Loire’i oru veine. Maitse lopsakas ja mahe, järelmaitses mõnus mandlimõrkjus.

Beykush Артанія Червоне 2020

Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec, Rubin (Syrah x Nebbiolo), Tempranillo, Saperavi

Noorepoolne, ilusa kompositsiooniga sordikirju segu. Mõnusa tammetoetusega sügav ja rõõmustavalt marjane maitse. Rikkalikult kergeid elegantseid nüansse, mis ei suru ennast peale. VINE lemmik.

Stakhovsky Мерло ACE 2019

Merlot

Uue-Maailma stiilis Merlot, mis on kange ja tuline ning pakub alustuseks magusaid-moosiseid nüansse, kuid on kaugel täiuslikkusest. Hägusus ja aroomis ning maitses esile tükkivad punapeedised-mullased nüansid häirivad. Lõpp kirbe, mahlakusest jääb puudu.

Stakhovsky Сапераві Ace 2018

Saperavi

Väga ilmekas Saperavi’le omane aroom. Maitse Uue-Maailma stiilis jõuline, aga üheplaaniline. Kui Saperavi’t kasvatataks Californias, siis maitseks vein ilmselt sarnaselt, aga meie oleme harjunud veidi paremini taltsutatud Georgia originaalidega.

Olulised viited:

Chateau Chizay https://chizay.com/en/
Beykush https://beykush.com/
Stakhovsky https://stakhovskywines.com/en
Veiniekspress https://veiniekspress.ee/