”Intelligentne inimene, kes mõtestab seda, millest ta kirjutab,
suudab seda teha ka nii, et teistel on huvitav lugeda.”

Kalev Kesküla

Ajad, mil Kalev Kesküla oma ülimalt harivaid veiniraamatuid komponeeris ning Eesti Ekspressis veini­lugusid muu kultuura vahele kirjutas, said möödunud aastal paraku läbi.
Maailm aga toimib siiski edasi ning need, kellele omakeelse veiniajakirjanduse jätkumine oluline, on haaranud sule, et traditsioon püsiks.

õhutamaks kirjutajaid tagant, on Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon välja kuulutanud Kalev Kesküla nimelise veiniteemaliste kirjatööde aasta-auhinna. VINE usub ja loodab, et see ärgitab ka nooremaid veiniteemasse süüvinud kirjaoskajaid meie veinikirjutamise kultuuri panustama.Esimesest mikrotiraažis ilmunud ning koheselt bibliofiilseks harulduseks muutunud VINE numbrist on möödas juba kaks aastat. Kas ajakiri trükituna kujunebki biennaalseks ning ilmub vaid ESA Veinimessi ajal või õnnestub kujuneda aasta-almanahhiks, seda näitab aeg.VINE teises trükinumbris on peateemaks viimased tosinkond aastat kohaliku veinisõbra lemmikuks olnud Rioja, millele sekundeerib artikkel sealsest arhitektuurist kolme veinimõisa näitel.Vastukaaluna räägime äraunustatud vanast, veneaegsest meelisveinimaast Georgiast, mis peale 2006. aastal naaberriigi poolt kehtestatud majandusblokaadi elas üle tõeliselt raskeid aegu. Kuid pole halba ilma heata – seesama asjaolu on sundinud sakhartveli’sid oluliselt parendama oma veinide taset ja leidma uusi eksporditurge – VINE prognoosib Georgia veinitootmisele helget tulevikku.Ajakirja kaante vahelt selgub ka see, milline on Eesti viinamarjakasvatuse ning veini(väike)tootmise seis ning saab teada, kes sellele kaikaid kodaraisse pillub. Juba ammu kavas olnud kohalike veinikeldrite teema avab lugu, kus piilutakse sisse sellesse kõige väärikamasse – Presidendi enda virtuaalsesse veinihoidlasse läbi aegade. Seekordne välisautor Mika Vanne mõtiskleb veinikirjeldamise objektiivsuse–subjektiivsuse teemadel – üheseltmõistetavuse võimalikkusest ning vigadest, mida veine kirjeldades tehakse.

Ja veel – paljud meie mekkimistel esindatud veinide maaletoojad on väljas ka Sommeljeede IV Veinimessil, kus mitmeid VINE testivõitjaid ka koha peal maitsta saab.
Seega – kõik messile, VINE näppu ja veine maitsma.

Tanel Eigi, VINE toimetaja