Ribeira Sacra D.O.-piirkond

Liikudes Valdeorrasest Sili jõge mööda allavoolu, jõuame järgmise, ühtaegu ajaloolise ja uhiuue D.O.-alani, mille nimeks on Ribeira Sacra – Pühakalda. See on veinipiirkond, mida võib kirjeldada väga lühidalt: pahviks lööv vaatamisväärsus!
Saavutatud on see esivanemate ja munkade ennastsalgava töö viljana ning euroraha kahest otsast põletades. Aegade hämaruses on Sili jõgi suutnud kaljude vahele uuristada enneolematult sügava ja kitsa V-kujulise oru. Selle kaldad on nagu loodud terrasside rajamiseks ja nendel viinamarjade kasvatamiseks. Täpselt seda ongi loendamatud inimpõlved teinud. Kui olete juhtumisi mõnes terrassidega veiniorus käinud, siis olete saanud asjast ainult aimdust. Siin on asi tõsine. Ma pole kusagil midagi Ribeira Sacraga võrreldavat näha saanud – mitusada meetrit järsult jõe poole langevat nõlva on põhjast servani välja süstemaatiliselt astmeteks aetud. Tänaseks on mõistagi enamik neis terrassidest metsistunud ja kasutusel vaid need, millele kuidagi mõistlikult ligi pääseb. Senini kasutusel on ka sajanditevanused tõstukmehhanismid, mis aitavad korje ajal saagi nõlvast alla jõel liiklevate laevadeni toimetada. Tänapäeval laaditakse saak sadamas laeva asemel siiski autodele, kuid muud teed lihtsalt ei ole! Kui tahate elamust, käige kindlasti kohapeal ära, parem mõistagi jala ja Santiago de Compostela poole sammudes, siis saate rahus veini maitsta ja äkki isegi indulgentsi.
Veinituristide jaoks on moodsad põlved kohe Consejo Reguladori kõrvale loonud veinimuuseumi, millest jaburamat pole ma kusagil näinud. Anname europapi põletajatele au, ka see lõi pahviks!
Vaatamata kohalike kõvale püüdlusele kujundada oma piirkonnast veiniturismi objekt, tehakse seal siiski ka veine ja need on tõepoolest naabrite omadest erinevad. Tootjad on suhteliselt väiksed ja hinnad turismilõksu tasemel, mistõttu Eestis neid tõenäoselt näha ei saa. Me oleme selleks liiga kained! Aga mis siis ikka, käige kohapeal ära…
Vaatame esmalt siiski reeglid üle, siis on kohale jõudes lihtsam! Ribeira Sacra paistab ootamatult silma oma erakordselt väikese pressimissaagikusega. Maksimaalselt 67 l/ts on veinide jaoks üks maailma väiksemaid näitajaid.
Valged põhisordid on Loureiro, Treixadura, Godello, Dona Branca, Albariño ja Torrontés – maksimaalselt 1200 ts/ha (80,4 hl/ha)
Punased põhisordid on Mencía, Brancellao, Merenzao, Sousón, Caíño Tinto ja Tempranillo, lisaks lubatud Garnacha Tintureira ja Mouratón – maksimaalselt 950 ts/ha (63,65 hl/ha).
Piirkonnas valmistatakse kahte tüüpi veine: Ribeira Sacra Súmmum ja Ribeira Sacra. Tavalise Ribeira Sacra punaveini valmistamisel peab põhisortide osakaal olema vähemalt 70%. Ribeira Sacra Súmmum’i punaveinide puhul peab põhisortide osakaal olema vähemalt 85% ja Mencía osakaal vähemalt 60%. Sordiveinide puhul peab tooraine olema vähemalt 85% põhisordist, mille nimi on sildil. Nii on võimalik valmistada mitmesuguseid valgeid sordiveine, kuid punaveinidest saab teha ainult Mencía sordiveini. Tammevaadis laagerdunud veinide puhul on lubatud sildil kasutada sõna „Barrica”. Selleks peab valge vein olema laagerdunud vähemalt kolm kuud kuni 600-liitrises vaadis ja punavein vähemalt kuus kuud kuni 500-liitrises vaadis.