Tere, austatud VINE lugejad. Pidasin oma kohuseks seda täpsustada, et saaksite olla kindlad, et tegu ei ole Arvutimaailmaga. Kirjutan küll siin arvutikasutajaile, aga sellistele, kellel on huvi oma veinikeldris korda hoida. Internetis tuhlamine annab aimu, et on olemas üsna mitu erinevat keldrihaldusrakendust.

Ja mis praeguse majanduskriisi olukorras eriti ebameeldiv — nende eest püütakse raha küsida. Raha ei ole ma aga raatsinud kunagi anda, sest prooviversioonid on olnud reeglina KOLEDAD! Lisaksin isegi, et ääRMISELT. Olgu ma pealegi loll, aga välise hiilguse seisukohast väga range.

2008. aastal aga sattusin juba paari rahuldavama lahenduse peale. Kas Gmaili teate? No midagi sellist. Idee selles, et saab tasuta kasutada kõikjal, kus on arvuti, leidub elektrit ja levib Interneedus. Eeltingimuseks on seega teatav materiaalne heaolu, aga see on tavaliselt (ja Eesti hindade juures eriti) ka veini hankimise eeltingimus.

Prantslaste üritus (www.macaveavins.com)
Alustan prantslaste rakendusest. Just sellest sunnib mind alustama asjaolu, et inglise keel on Eesti rahvale nii palju tuttavam, et ingliskeelsest süsteemist alustades ei pruugi prantsuskeelne enam olulist tähelepanu saavutada. MaCaveAVins (http://www.macaveavins.com) on väidetavalt esimene 100% tasuta keldrihaldustarkvara”. Prantsuse tava kohaselt on asjandus prantsuskeelne. Loodan, et see Teid ei kohuta. Ise olen olnud sunnitud seda keelt viimastel aastatel õppima, seetõttu mind ei kohuta.

Algul tundus kogu süsteem veidi piiratud, kuid selle haldajatega on kujunenud kena koostöö — nad on mitut puhku kirjutanud, kui teevad mulle au, võttes minu sisestatud tootjaid üldisesse kasutusse, ja lisanud mu palvel valikusse kaks uut päritoluriiki.

Kasutamine eeldab muidugi registreerumist. ärge peljake, see ei ole valus ja parameetrites annab märkida, et ei soovi nende elektrilist uudistelehte saada.

Esilehel (accueil) saab proovida demoversiooni.

Menüü olulisim osa asub vasakus ülanurgas ja sealt leiab kaks vajalikku punkti: keldriraamat (carnet de cave) ja inventuur (impression d’etats) — selle kaudu saab väljatrükke teha. Proovige ise rippmenüüdes parameetreid muuta ja valige endale meelisväljundid. Kui soovite väljatrükki koos hindadega, valige kindlustusdeklaratsioon (déclaration d’assurance). Väljundid on PDF-vormis (kaitsmata).

Keldriraamatu leht oma valikutega

Keldriraamatu lehel saab teha kõike muud vajalikku (jätan oma meelest ebavajalikud punktid vahele):

Tootjad Mes Producteurs, châteaux et domaines:

Lisamine Ajouter un producteur

Tegelikult ei ole sellega vaja vaeva näha, sest tootja saab lisada kõrvalepõikena veini registreerimise juurest.

 

Tootja andmed

Tootjate nimekiriListe des producteurs

Veinid Mes Achats:

Lisamine Ajouter une/des bouteille(s)

Esiteks valige piirkond (Luksemburg, Belgia, Austria, TÅ¡ehhi, Sloveenia, Horvaatia, Rumeenia ja Kreeka on rubriigis Autres pays Europe, kui mõni riik puudu, saab veebipidajail lasta selle lisada).

Piirkonna valik

Seejärel vein ise — tootja (kui puudub, saab kasti all oleva lingi – Ajouter un nouveau producteur – kaudu otse lisada), apellatsioon, tüüp (punane/valge/rosé/magus/mulliga/kange alkohol), cru või medal” (siia võib ka veini nime panna), aastakäik (millésime), pudeli suurus (contenance), pudelite arv (nombre), pudeli hind (prix unitaire), ostupäev (P.K.AAAA) ja valikuline märkus.


Veini sisestusvorm

NB! Veini hinna sisestamisel võib tekkida segadus seoses detsimaaleraldajaga. Kui see panna valesti (punkti asemel koma või vastupidi), siis hammustatakse kopikad” lihtsalt ära ja hind muutub täisühikuliseks. Eesti krooni puhul on minu mäletamist mööda kõigi veinide hinnad krooni täpsusega, mina pean aga oma asukoha tõttu arvet muudes ühikutes ja kontrollin seetõttu sisestatut (Edit).

Hankealarmid — Mes alertes approvisionnement

Siin saab luua veinipiirkonna, apellatsiooni või tootjakohaseid alarme, mis käivituvad, kui keldris olevate tingimustele vastavate pudelite arv langeb määratud numbrini või alla selle. Väidetavalt hakkavad teated laekuma kord kuus e-postiga. Siis pole muud, kui kott selga ja hästivarustatud kauplusse. Mina endale piire ei sea ja alarme ei kasuta.

Ostualarmi loomise vorm

Mida veel osta — Idée achat, j’en ai jamais bu

Saate 20 soovitust, mis on väidetavalt MaCaveAVins.comi (oletatavasti tarbimise) TOP 0”! (jah, just null – oletatavasti näpukas). Ei saa kurta, et soovitused halvad oleksid — Domaine de la Romanée Conti veinide soovitamine on üsna tavaline.

Joomakalender — Mon Calendrier:

Veinid, mille peate kindlasti sel aastal ära jooma (Liste des vins à boire dans l’année)

Maitsmata/hindamata veinid (Liste des vins non goûtés/évalués)

Joomisplaan aastate kaupa (Calendrier de consommation)

Kas nende punktide all midagi leida on, sõltub sellest, kas olete viitsinud sisestada oma veinidele järgmise maitsmise (prochaine dégustation) aasta

See, mille tahaksite unustada (Historique des consommations)

See punkt täitub kahjuks ise, muidugi juhul, kui Te oma tarbimise registreerite.

Statistika — Mes Statistiques:

Teie keldri veinid päritolu, pudelite arvu, kogu- ja keskmise hinnana (Composition, prix, toutes les moyennes par région)

Teie joodud veinide TOP 20 (TOP20 de mes vins les plus consommés)

Lisaks viimase kolme kuu joomistrend (pudelite arv, võrdlus eelmise kuuga)

Minu lemmikvein — Mon Vin Favori: saab noppida oma sisestatud veinide hulgast lemmiku, et meelest ei läheks.

Kelder Ma Cave à Vins: Siia tekib vastavalt sisestatud veinidele geograafiliselt liigendatud nimekiri, kus saab muuta veini andmeid ja registreerida tarvitamist — selleks klõpsake pudeli kujutisel rea vasakus otsas. Selle peale avaneval vormil on kohe pudelite arvu rippmenüü kõrval märkeruut Bouteille(s) offerte(s) ou vendue(s) ? :”, mis tuleks täita, kui Te veini müüte või kingite. Tõsi, müümise korral ei ole hinda kuhugi kirjutada. Lisaks algul sisestatud andmetele saab veinile panna hinde (1 kuni 5), järgmise tarbimise aasta (prochaine dégustation) ja oletatava aasta, mil vein oma arengu tippu jõuab (apogée) — selleks klõpsake paberi ja pliiatsi kujutisel rea paremas otsas. Kindlasti aimate juba, et veini ärajoomine enne või pärast määratud aastat reaalset karistust kaasa ei too. Küll aga loob selle numbri omistamine kalendrid punktis Mon Calendrier.

Veinide asukoht keldris — Mes Casiers:

Pilk puhkab riiulitel (Voir mes casiers)

Siin saate nautida vaadet veiniriiulitele keldrisse laskumata, aga ka (kuri)tarvituse kirja panna, tarvitseb vaid klõpsata valitud pudelil ja seejärel taarakonteineril.

Pudelite riiuldamine (Ranger mes bouteilles)

Saate pudelid riiulitesse laduda — klõpsate esmalt pudelil ja siis vajalikul riiulilahtril. Soovi korral saab siin ka veine riiulites ümber paigutada.

Riiulite ehitamine (Gérer mes casiers)

Siin ehitate endale virtuaalsed riiulid, mis jäljendavad reaalseid või sellised, millest unistate.

Plussid
Saab visuaalseks mäluabiks virtuaalseid riiuleid ehitada
Sisaldab õppematerjale Prantsusmaa veinipiirkondade (Apprendre les regions) ja klassifikatsiooni (Classification officielle) kohta ning soovitusi veinikeldri struktureerimiseks muude kasutajate näitel (Communaté VINOVERITAS)
Veinistik on kiire ülevaate saamiseks soodsalt piirkondadeks jaotatud — hea suurema kollektsiooni puhul
Haldajatega annab rääkida”
Miinused
Mõni päritolukategooria võib veel puududa, kuid need saab tellida
Ei saa veini müügist saadud raha arvet pidada
Subjektiivne
Prantsuskeelne
Veini sisestamisel on päritoluriigi valimise lehel ühendatud Ungari ja Bulgaaria — milleks?

 

Teine rakendus (ManageYourCellar.COM)
on Ameerikast, aadressiga http://manageyourcellar.com ning ingliskeelne (kuid saab valida ka prantsuse keele).

Avapilt on prantslastega võrreldes mõnevõrra kainem:

Kogu jutt on Eestis traditsiooniliselt enimõpetatud võõrkeeles, mistõttu ei ole justkui vajagi midagi selgitada. ülal paremal on link Register”, seal saab oma nime ja aadressi üles anda ning oletegi kasutaja.

Funktsioonimenüü on hallil ribal vasakul. Kõik on ülimalt lihtne:

Veinid keldris — Wines in Cellar:

Pealkiri räägib enda eest.

Siin võib märgata üht mugavat abivahendit — süsteem ütleb oma arvamuse, kas vein on joomiseks valmis (Hold, Drink, Mature). Ehkki paljude veinide puhul, mis säiliksid hõlpsasti veel 20 aastat, on otsuseks ilmselt ennatlikult Joo, on see suhteliselt mugav näiteks burgunderite puhul. Menüüs on joomisvalmis pudelite kuvamiseks isegi eraldi punkt Ready to Drink. ülal on näha käepärased vahendid andmebaasi filtreerimiseks (et näiteks leida vajalik pudel). Klõpsates veini nimel, avaneb üksikasjalikum lehekülg konkreetse veini kohta:

Siin lehel saab teha olemasoleva veiniga palju asju:

Muuta veini või tootja andmeid (Edit) – selle kaudu saab korrigeerida näiteks valesti sisestunud hinda

Sisestada veinile hinnang (Rate this wine)

Lisada uus hange (Add to cellar)

Lisada vein soovide nimekirja (Add to wish list)

Soovitada (Recommend) seda oma mõttekaaslasele (vt Minu veinisõbrad)

Registreerida joomine/müük/kinkimine/kaotus jne (Remove from cellar)

Lisada üldsõnaline hinnang või selgitus (Add a valuation), mis ilmub sellele samale lehele

Veini eemaldamisleht (Remove from cellar) lubab veini kas jooduks või kingituks/müüduks kuulutada. Viimasel juhul tuleb tühjendada valikuruut Or Consumed”, märkida (soovi korral) pudeli õnnelik saaja ja müügi korral hind.

Joomise korral on asi tõsisem. Kirja tuleb panna kõik: mis puhul joodi, mida söödi, kellega, millise roaga vein tegelikult sobiks ning anda veinile vabas vormis (maitse) kirjeldus. Rippvalikutest saab valida, kuidas vein välja nägi, kuidas lõhnas, milliseid komponente lõhnas eristasite (mitme valimiseks hoidke hiirega klõpsimise ajal all Ctrl või Maci peal Cmd), kui happeline ja täidlane ta oli, kui magus ja kui pika järelmaitsega oli vein. Veini saab hinnata poole tähekese täpsusega skaalal üks kuni viis tähekest või anda talle punkte Teile sobival punktiskaalal (näiteks 20 või 100 punkti skaalal). Lõpuks võib anda hinnangu, millises aastatevahemikus vein võiks olla parim, selle jaoks tuleb lisaks täita valikuruut Best”.

Joomisvalmis Ready to drink:

Sama, mis eelmine, kuid kuvab ainult joomisvalmis veinid (Drink, Mature)

Tellitud veinidWines on order:

Saate kiiresti kuvada tellitud veinid (vt Veini lisamine), et imetella tulevikulootusi, kuulutada veinid saabunuks või võtta meetmeid laiskade tarnijate suhtes.

Joodud veinidWines consumed:

ülevaade joodud veinidest koos joomiskuupäeva ja hinnanguga. Sama hästi töödeldav nagu ka keldris olevate veinide nimekiri.

Soovide nimekiri Wish list:

Veini siiasaamiseks peab veini üksikasjalikumal lehel vajutama nupule Add to wish list”. Vein võib pärineda kas Best wine values”, mõne mõttekaaslase või ka oma veinide nimekirjast, ehkki viimasel vaevalt eriti mõtet on — see vein ju niigi olemas (olnud).

Mõttekaaslaste soovitusedRecommended:

Mõttekaaslastelt (vt Minu veinisõbrad) tulnud soovitused.

Keldriraamat Cellar book:

Keldris olevate veinide nimekiri trükkimiseks.

Statistika Cellar statistics:

ülevaade keldri struktuurist ja eelmise 12 kuu tarbimisest tabeli kujul. Annab ka keldri väärtuse ja keldri soovitava mahu pudelites tarbimise alusel. Minul kästakse hetkel omada 275 pudelit. Ei ole vist vaja täpsustada, et mul pole pooltki vajalikust kogusest.

HankesoovitusedBest wine values:

ülevaade parimatest veinidiilidest Ameerika turul: kust saada, palju maksab. Vaikimisi järjestatud ilmselt väärtusheaduse (good value) järgi. siit saab noppida veine oma soovide nimekirja ja soovitada teistele.

Veini lisamine Add Wine:

Sisestage esimesse lahtrisse mistahes järjestuses veini nimi, tootja nimi, apellatsioon või viinamarjasort, teise aasta, kolmandasse pudeli suurus milliliitrites ning valige neljandast päritoluriik (ja piirkond). (On ka teine võimalus: võib sisestada kogu teabe viiendasse lahtrisse.)

Nüüd vajutage Find ja kauge server püüab aimata Teie soove.

Pildil näete, kuidas olen kopeerinud toodud näidise viiendasse lahtrisse ja värisen põnevusest. Punane joon veini nime all on märk sellest, et mu arvutis asuv õigekirjakontroll ei ole minuga sugugi rahul.

Siin on katse tulemus. Välja on pakutud neli veini, mille hulgast valida (ja vajutada Select), ja kui need ei rahulda, võin sisestada endale sobivad andmed (ja vajutada Create). Hmm. Märkasin just, et on tehtud uus väli — alkoholisisaldus.

Kui linnutada valikuruut On Order, jääb vein tellimuse staatusesse. Tellimusi saab vaadata ja nö tegelikkuseks muuta menüüpunktis Wines on Order.

Väljale Stored saab kirjutada veini asukoha (näiteks riiuli number või nimi), riiuleid endid selles süsteemis, erinevalt eelmisest, ehitada ei saa. Ise olen ilma riiuliteta — hoian veine kastides. Alguses olin piisavalt usin kastidele nimesid andma ja neid üles tähendama, aga enam mitte, sest veini ei ole mul ju palju ja selle pisikoguse paiknemise suudan mälus pidada. Pealegi ähvardas selline isiklik lähenemine lõppeda mööbliga rääkimisega.

Süsteem on natuke kangekaelne mõnede veinide sisselubamisel (näiteks kui on sama apellatsiooni valge sees, siis punase sisestamisel võib ka see valgena kirja minna ja vastupidi), samuti tuleb veinide hinna sisestamisel pärast komakoht üle kontrollida ja vajadusel korrigeerida, sest koma võib üldse ära jääda ning tekivad väga head ja kallid veinid (sealjuures nii koma kui punktiga üritades sama lugu), aga Eestis ei ole vist komakohaga niikuinii midagi teha.

Loomulikult ei viitsi ma registreerida neid veine, mille joomine läheb kiiremini, kui nende ülestähendamine — milleks peaks laskma bürokraatial üle pea kasvada? Sellised kiire käibega veini kastid on lihtsalt köögikapis või nurgas hunnikus.

Veinide kiirlisamine Quick Entry:

Siitkaudu saab lisada veine tööstuslikus koguses. Kahjuks ei ole mul neid kunagi nii palju, et saaksin kiidelda selle võimaluse kasutamisega.

Keldri import/eksport Cellar Import ja Cellar Export:

Suurepärased võimalused sisestada kogu maailma veinid korraga ning saada keldri väljavõte, et töödelda seda näiteks tabelarvutusprogrammis.

äride leidmine Find business:

Saab otsida erinevate riikide tootjaid, kaupmehi ja veinikriitikuid. ühtki Eesti kontakti esialgu ei leia.

Minu veinisõbrad My wine buddies:

Kõnealune süsteem sisaldab ka võimalust seltsielu arendada. Näiteks saab moodustada veini(keldri)omanike sõpruskonna (Create group, eeldusena peavad kõik liikmed olema süsteemi kasutajad), mille liikmed saavad pilku heita teiste liikmete keldritesse (View other cellars). See loob mitmeid uusi võimalusi, näiteks:

1.Saab kirjutada oma keldrisse kadestamisväärseid jooke;

2.Saab sõbrale mugavalt sisse astuda ja nõuda kadestamisväärset jooki, mida tal olla võib (vt punkt 1).

Ei ole seda ise kasutanud, sest ainus potentsiaalne ohver, keda tean, ei ole kahjuks viitsinud oma varusid üles tähendada. Siinkohal kasutaksin võimalust tervitada Heigot.

Plussid
ütleb ette, millal on vein joomiseks paras
Lihtne ja intuitiivne andmebaasi filtreerimine
Saab luua põrandaaluseid veinisõprade rühmitusi
Saab lugeda degusteerimisprotokolle (Tasting reports)
Väljatrükitavad degustatsioonivahendid (Tasting tools): kuue veini maitsmisleht, 20 veini maitsmisleht ja matt kuuele klaasile
Saab numbrilise hinnangu ka veinide edasimüümise kohta
Miinused
Haldajate „räägitavus” ei ole kindel
Subjektiivne
Ingliskeelne

Mida siis lõpetuseks öelda? Loodetavasti oli kasu…