Beaujolais

Beaujolais veinipiirkonna saab jagada mõtteliselt kolmeks:
1. Kümme põhjaosa küla ehk Beaujolais Cru’d (tumelilla ala), kus iga küla veinil on oma stiil ja veini müüakse enamasti selle küla nime all.
2. Beaujolais Village AOP – (keskmine lilla ala) kildadelt ja graniitselt pinnaselt tulev vein.
3. Beaujolais AOP (helelilla ala) – toodetakse põhiliselt Beaujolais Nouveau’d, kuid on ka mitmeid huvitavaid tava-Beaujolais’id.

Kliki kaardil Beaujolais' Cru’del, et saada enam infot!

Beaujolais
Juliénas Saint-Amour Chénas Moulin-à-vent Fleurie Chiroubles Morgon Régnié Côte de Brouilly Brouilly AOP Beaujolais AOP Beaujolais-Villages AOP

Juliénas

Pindala: 570 ha
Kõrgus: 230–430 m üm

Üks vanemaid Cru'sid, nimetatud Julius Caesari järgi. Kivised uhtemullad vulkaanilise „sinise“ lisandiga, väga järskude nõlvadega nõlvad.
Piirkonna veine iseloomustavad märksõnad on mineraalsus, punased marjad, kannikesed, pojengid ja kaneeli ning pipra nüansid.
Foto © Inter Beaujolais.

Saint-Amour

Pindala: 330 ha
Kõrgus: 280 m üm

Kiviviske kaugusel Burgundias paiknevast Mâconnais't asub karjuseküla Saint-Amour oma rulluvate mäenõlvade ja iidsest uhte- ning ränisest savist, graniidist, kilt- ja lubjakivist koosneva vaheldusrikka pinnasega.
Veinid on väga mitmekesised ning peegeldavad hästi oma kasvukoha iseloomu – ühelt poolt elegantsed, kerged ja rafineeritud lilleliste nootidega, teisalt aga jõulised ja vürtsikad, punaste marjade iseloomuga.
Foto © Inter Beaujolais.

Chénas

Pindala: 250 ha
Kõrgus: 280 m üm

Beaujolais väikseim apellatsioon saab oma nime iidsetelt tammikutelt, mis katsid sajandeid tagasi piirkonda.
Kõrged graniitjärsakud lääne pool ning kergelt lainetav vulkaaniline ning ümarate jõekividega pinnas idas annavad veinidele unikaalse, täidlase lilleliste nootidega vürtsika maitseprofiili.
Foto © Inter Beaujolais.

Moulin-à-vent

Pindala: 640 ha
Kõrgus: 255 m üm

Viinamarjaväljadest ümbritsetuna kõrgub üle piirkonna majesteetlikult tuuleveski. Roosale graniidile istutatud viinapuud annavad meile Gamay, mis on täidlane ja kompleksne, lilleliste aroomide ning rikkaliku, intensiivse punaste marjade loomuga.
Need tõsised, võiks isegi öelda, et võimukad veinid on tuntud oma heade laagerdusomaduste poolest.
Foto © Inter Beaujolais.

Fleurie

Pindala: 830 ha
Kõrgus: 340 m üm

Selle Cru veinid on imeliselt elegantsed ja nauditavad, suisa romantilised ja meelelised ning viimistletud äsjanopitud purpursete õite ja värskete punaste marjade nootidega.
Üle 90% tema territooriumist moodustab roosa graniit ning veiniaiad paiknevad dramaatiliselt järskudel nõlvadel.
Foto © Inter Beaujolais.

Chiroubles

Pindala: 310 ha
Kõrgus: 410 m üm

Chiroubles paikneb kümne Cru hulgas kõige kõrgemal merepinnast.
Domineeriv pinnasetüüp on roosa graniit, kuid leidub ka liivast pinnast. Pehme, kuid jõuline Chiroubles'i Gamay on värske punaste marjade ja õrna lilleõite loomuga.
Foto © Inter Beaujolais.

Morgon

Pindala: 1100 ha
Kõrgus: 310 m üm

Üle teiseks suure Cru Morgoni kõrgub Mont du Py mägi ning pinnaste varieeruvus on suur nagu piirkondki. Siinsete viinapuuaedade aluspõhjakivimid on graniidised, siniste vöönditega, uhtsed ja savised.
Tähelepanuväärse Côte du Py veiniaia aluspind koosneb aga lagunenud kildast.
Veinid on omanäolised, täidlased ja tekstuursed, neis leiab küpseid luuvilju, mineraalsust, vürtse ning lopsakaid punaseid marju.
Foto © Inter Beaujolais.

Régnié

Pindala: 390 ha
Kõrgus: 350 m üm

Olles uusim Cru (1988), pakub Régnié õrnu, värskeid ja nõtkeid veine.
Peamiselt liivased-graniidised pinnased kagusse vaatavatel erinevatel nõlvadel. Marjad valmivad varakult, veinid on punaste, lillade ja mustade marjade iseloomuga, samuti vürtsikad ja mineraalsed.
Külale iseloomulik on ka kahe torniga kirik.
Foto © Inter Beaujolais.

Côte de Brouilly

Pindala: 320 ha
Kõrgus: 300 m üm

Järskudele kivistele nõlvadele istutatud veiniaedade pinnas koosneb sinistest kividest ning kiltsavist.
Veinid on hõrgud, rikkalikud ning õhkuvad põldmarjade, pipra ja mineraalsuse noote.
Legendi kohaselt on koha nimi seotud Rooma ohvitseri nimega Brulius.
Foto © Inter Beaujolais.

Brouilly AOP

Pindala: 1250 ha
Kõrgus: 290 m üm

Pool Cru alast (Brouilly AOC aastast 1938) moodustavad järsunõlvalised roosast graniidist, teine pool aga segu savist, sinistest kivimitest, vulkaaniliselt kruusast ning lubjakivist. Veinid on puuviljased, ümarad, pehmed, aroomis domineerivad väikesed punased marjad – maasikad ja vaaarikad. Mõeldud noorena joomiseks.
Erinevalt teistest Cru küladest on Brouilly’l ka omanimeline apellatsioon. Linnakesest leiab toreda nimega kabeli – Notre Dame aux Raisins (Meie Viinamarjade Jumalaema).
Foto © Inter Beaujolais.

Beaujolais AOP

Pindala: 3600 ha
Kõrgus: 360 m üm

AOP Beaujolais on üle-piirkondlik apellatsioon ja tema nime all toodetakse veini kõigis 72 Beaujolais vallas. Ligi 300 ha toodetakse ka valget veini Chardonnay’st.
Pinnas on roosa graniit, sinised kivimid, lubjakivi, savi ning iidsed mäelise päritoluga ladestused.
Foto © Inter Beaujolais.

Beaujolais-Villages AOP

Pindala: 2900 ha
Kõrgus: 200–500 m üm

Beaujolais-Villages AOC (loodud 1950) paikneb Beaujolais veiniaedade keskosas, jäädes lõunas olevast üldapellatsioonist põhja poole ning ümbritsedes Cru külasid. Veiniaiad on ida-kagu suunalistel nõlvadel kõrgusvahemikus 200–500 meetrit. Pinnaseks gneiss, liivakivi, kiltsavi ja graniit.
Foto © Inter Beaujolais.