Aprilli keskel toimusid Tšiilis Santiagos XIII sommeljeede maailmameistrivõistlused. Maailma parima sommeljee valimine toimub iga kolme aasta tagant, esimesed võistlused peeti aastal 1969. Aastatetagused võitjad on tänaseks väärikad žüriiliikmed, aga ka sel aastal võttis võistlustest osa neid, kes esimest korda kandideerisid juba 80ndatel…

Eestit esindas võistustel Kristjan Markii restoranist Balthasar. Mitmekordne Eesti meister kommenteerib peale finaali, et parima väljaselgitamiseks võiks finaalis rohkemgi ülesandeid olla, samas möönab ka tema, et just testiga on asi väga spetsiifiliseks läinud. Seda enam, et õppida on üsna keerukas – internet on küll piiramatu allikas, kust andmeid otsida, aga tihti on need üsna vastukäivad või pole info piisavalt usaldusväärne, et seda tõe pähe kuulutada. Kristjan kiidab samuti võitjat ja mainib, et kuigi finaali jõudsid kahtlemata kõige tugevamad kandidaadid, oleks olnud tore seal näha ka mõnd Skandinaavia maade esindajat.
Sel aastal osales 53 kandidaati 51 riigist – lisaks iga riigi esindajale võivad võistlustest osa võtta kontinentide võitjad.
Esimesel võistluspäeval pidid kõik osalejad läbima teooriatesti, veini serveerimise vooru ja pimedegustatsiooni. Osalejate hinnangul on test igal korral aina keerukam, eeldades väga põhjalikke teadmisi kõikvõimalike kohalike jookide, olematu tähtsusega marjasortide ja veini valmistamise keemiliste ning tehniliste aspektide kohta. Igal juhul eeldab see eraldi õppimist – töös nii spetsiifilisi asju reeglina teada vaja pole.
Päev hiljem toimunud Moet&Chandoni õhtusöögil kuulutati välja poolfinaali jõudnud 12 parimat. Neist neli seekord naised, sealhulgas kaks neist Kanadast, sest sealt on pärit ka eelmise aasta Ameerika regiooni võitja. Lisaks ootuspäraselt poolfinaali jõudnud suurte veinimaade esindajatele platseerusid tosina hulgas ka Norra, Rootsi ja Rumeenia veinitargad. Poolfinaalis oli võistlejate ülesandeks serveerida erilise kahvelsulguriga Å¡ampanjat ja sooritada lisatest.
Minutite mäng
Finaali jõudsid Šveitsist Paolo Basso, Prantsusmaalt David Biraud ja Inglismaad esindav prantslane Gérard Basset. Finaalvooru vaatama pääsesid ka teised kandidaadid ja press.

Sissejuhatuseks paluti kandidaatidel minuti jooksul defineerida sommeljee töö olemus. Väikeste variatsioonidega kinnitasid kõik käsi südamel, et pole üllamat ametit ilmas.

Seejärel tuli erinevatele seltskondadele laval limiteeritud aja jooksul valmistada Negroni kokteil ning magnumpudelist dekanteerida ja serveerida veini kuuele, viimasega sai ettenähtud viie minuti jooksul sai hakkama vaid Basset.
Poolfinaali jõudnud neli veininaist rõõmustavad: Julia Gosea Rumeeniast, Véronique Rivest Kanadast, Merete Bo Norrast ja Elyse Lambert samuti Kanadast koos teise koha võitnud Paolo Bassoga. Foto Egle Haidak.
Vein ja toit

Kuue veini juurde tuli soovitada toitu. Pinge oli jõudnud haripunkti, osalejad silmnähtavalt närvis ja kuulsime nii kummalisi kombinatsioone (näiteks Dom Perignoni uuteks võluvateks kaaslasteks spargel parmesaniga ja Junmai sake partneriks TÅ¡iili päritolu kala) kui ka täpseid ja kiireid isuäratavaid soovitusi.

Ka siin oli tempos püsimise ja teema käsitlemise taseme vahe märgatav – kui üks sommeljee mahtus napilt aega, sai võitja mahti veel elegantselt paluda testijaid veinikeldri- ja köögituurile ja jutustas ülevoolavalt nähtamatu restorani teevalikust.
Degusteerimise voorus tuli ära tunda ja pikemalt kirjeldada nelja veini, lisaks ära arvata veel kaheksa alkoholi, sealhulgas näiteks Amarula ja Tuneesia eau de vie. Kõige rohkem segadust paistiski lugupeetavatele tekitavat kooreliköör, see oli pea ainuke, mida kõik kolm finalisti lisaks lõhna järgi tuvastamisele ka maitsesid.
Võitja Gérard Basset koos abikaasa Nina ja poeg Romanéga. Foto Egle Haidak.
Ja võitja on …Gérard Basset on pärit Saint-Etienne’st ja on sommeljeena töötanud juba paarkümmend aastat. Võistlustel osales ta esimest korda aastal 1989 ja seekord osales kuuendat korda. Gérard rõhutab, et võistlusteks ettevalmistumine on paari aasta tugev töö, lisaks teoreetiliste teadmiste omandamisele on oluline investeerida – raamatutesse, veinireisidesse ja osta neid pudeleid, mis annavad degustatsioonideks vajaliku kogemuse ja taustsüsteemi. Gérardile on TÅ¡iilis kaasa elamas tema pere, võidukal hetkel palub ta lavale ka oma toetava abikaasa Nina ja poeg Romané (kes jah, nagu arvata võiski, on nime saanud Romanée-Conti järgi). Perele kuulub luksuslik hotell Terra Vina Southamptoni lähistel.
Vigase veinikaardi parandmisega kogusid kõik nii plusse kui miinuseid. Viimase üllatusülesandena tuli finalistidel ära arvata neljal pildil kujutatud veinimõisad. õigeks kahtlemata ei osutunud prantslase pakutud variant suur maja, sinna tahaks minna“, ega ka mitmed teised pisut täpsema asukohaga määratletud variandid, küll aga vastas ilmeksimatult taas Gérard Basset. Polnud kahtlust, et kõige tulisemate aplausidega kuulutas publik Basseti veinijumalaks juba enne, kui žürii otsust tegema suundus. Ehkki teadmiste ja oskustega hiilgasid ka Å¡veitsi ja Prantsusmaa esindajad, jäi nende sooritus pisut robotlikuks ja herculepoirotliku hillitsetud sarmiga Gérard Basset kuulutati ovatsioonide saatel võitjaks.
Hetk enne võitja väljakuulutamist vestlesin TÅ¡iilit esindava sommeljee Ricardo Grelletiga. Ricardo jutustas, et kahtlemata on võistluste edukas toimumine TÅ¡iilis peale võimast maavärinat kogu korraldustiimile suur au ja tal poleks midagi selle vastu olnud, et oma kodumaal vähemalt poolfinaali jõuda. Ometi kinnitas ta, et Basset’ saavutus on võit ka tema jaoks, sest hoidis talle kõige rohkem pöialt ja oli üks neist, kes eelmistel ja mitte nii edukatel võistlustel Rhodosel veenis Basset’d uuesti proovima.
Maailma parimad sommeljeed: Paolo Basso Å¡veitsist, Gérard Basset Inglismaalt ja David Biraud Prantsusmaalt. Foto Egle Haidak.