Alighierit teatakse rohkem itaalia keele isana, kuid kuulsusrikas on ka tema veinikoda. Alighieride 17. põlvkonna esindaja Serego Alighieri juhtida on Masi Agricola – üks Itaalia vanimaid veinimaju. Eestlanna, kes tunneb vene hinge ja veine, on siin hinnatud ekspert.

Masi veinikelder kuulub ajaloolisse DOC Valpolicella Classicosse, kus veinide valmistamisel jälgitakse piirkonnale omast autentsust hoolikalt. Amaronet peetakse Masi ikoonveiniks ja Masi kuuendat põlve veinimeistrit Sandro Boscainit appassimento-eksperdiks. Meetodi elushoidmist, tutvustamist ja ajakohastamist peab legendaarne Masi esindaja oma elutööks. Kirglikku appassimento veinide eestkõnelejat kutsutakse veiniringkondades ka Mr Amaroneks.
Sisuliselt tähendab appassimento meetod viinamarjade kuivatamist. Selle tulemusel tekkiv magusus loob illusiooni, nagu kasutataks veiniteos suhkrut. Valpolicellas valmistasid sel moel magusat recioto veini vanad roomlased juba 2000 aastat tagasi. Amaronet hakati Masi veinikojas valmistama 1950ndatel ja ka veini vääristamine sai Itaalias alguse just sel kümnendil.
Amarone jaoks korjatakse viinamarjad käsitsi septembris-oktoobris ning jäetakse kolmeks kuni viieks kuuks bambusrestidele kuivama. Veebruariks on marjad kaotanud oma kaalust kuni 40 protsenti ja magusus on suurenenud mitmekordseks. Enamasti tekib neile ka väärishallitus. Pärast õrna pressimist on poolkuivanud marjad vartest eraldatud ja läbivad 35päevase fermenteerimise suurtes mahutites madalal temperatuuril. Sellele järgneb paariaastane küpsemine tammevaadis ja neli kuud pudelis.
Moodsam Valpolicella variant on 1970.–80ndail loodud ripasso meetod, kus valmis Valpolicella veinile lisatakse fermenteerunud Amarone käärimissete, et marjakestade küljes lahustuva jääksuhkru ja pärmi abil uus käärimisprotsess käima lükata. Kuivatatud marjade lisamisega on käärimisprotsess paremini reguleeritav ja tulemus võimsam.
Mõistmaks, mida Amarone tegelikult tähendab, peab sündima Valpolicellas. „Amarone on midagi enamat kui vein ja valmistamismeetod. See on filosoofia, kunst ja elustiil,” selgitab Boscaini, miks Amarone jääb haruldaseks ja kalliks joogiks.

Masi Campofiorini veinid ehk Boscaini sõnul vaese mehe Amaroned on samuti valmistatud appassimento meetodil ning iidsetest viinamarjadest, nagu Corvina, Molinara ja Rondinella, kuid neid eristab Amaronest marjade kuivatamise aeg. Kui Campofiorini puhul kuivavad marjad umbes kolm nädalat, siis Amaronel vähemalt kolm kuud ning küpsemisaja pikkus tammes on Campofiorinil 18 kuud ja Amaronel tervelt kaks aastat.

Vein on itaallastel sama mis leib
Aastas kord toimub Masi veiniimpeeriumis Marco Polo õhtusöök, kus kuulsad kokad sobitavad Masi veine Itaalia piirkondade gastronoomiliste traditsioonidega. Kuulus maadeavastaja lahkus Veneetsiast, täis uudishimu ja entusiasmi. Algupäraselt Veneetsia veinina tuntud Amarone on nüüdseks populaarne nii Skandinaavias kui ka Ameerikas, nii Indias kui ka Hiinas.
Tänavune Marco Polo õhtusöök keskendus Napoli köögile. Kahe Michelini tärniga pärjatud restorani Il Mosaico peakokk Nino di Costazo ja sommeljee sobitasid Amaronedega harmoneeruvaid toite. Eelroaga (kevadine risoto roheliste herneste ja anšoovisega) proovisime Rosa dei Masi imelist roseed (Venezie IGT), mis oma värske hea happe ning puuviljase olemusega on kerge suvine vein. Pearoaga, milleks oli suus sulav veisepõsk Amarone-meekastmes koos piimas keedetud kartulitega, moodustas ilusa koosluse jõuline Costasera 2008 Reserva (Amarone della Valpolicella Classico DOC). Magustoiduks pakutud kohupiimakoogi ja käsitöö-šokolaadikommide kõrvale anti sobivalt tummist, hea happesuse ja magusate šokolaadiste nootidega Angelorumi (2009). Masi Recioto ongi oma olemuselt ideaalne tumeda šokolaadi kaaslane.